Mjanmar je i dalje uvučen u nasilni sukob koji ima razarajući utjecaj na kršćansku manjinu u zemlji.
Od vojnog udara u veljači 2021., kršćani su se suočili s većim nasiljem i strožim ograničenjima. Vjernici su ubijani, a crkve su neselektivno napadane, čak i one dobro utemeljene u pretežno kršćanskim državama poput Chin i Kayah. Više kršćana nego ikad protjerano je iz svojih domova i pronašlo utočište u crkvama ili kampovima za interno raseljene osobe. Neki su čak prisiljeni bježati u džunglu gdje su često lišeni pristupa hrani i zdravstvenoj skrbi.
Kršćani su dio općenito mirnog pokreta otpora, ali sukobi su se intenzivirali diljem zemlje, iako nisu sve etničke manjinske naoružane skupine uključene, neke kršćanske jesu. Vladine snage nastavile su nesrazmjerno napadati kršćanska sela i crkve te su također ubijale kršćanske humanitarne radnike i pastore, često u zračnim napadima.
Osim sukoba, obraćenici na kršćanstvo suočavaju se s progonima od strane svojih budističkih, muslimanskih ili plemenskih obitelji i zajednica jer su napustili svoju bivšu vjeru. Zajednice koje žele ostati “samo budističke” čine život kršćanskim obiteljima nemogućim.
Netradicionalne crkvene skupine također se suočavaju s protivljenjem, osobito one koje se nalaze u ruralnim područjima i one poznate po svojim evangelizacijskim aktivnostima.
Prošle godine, građanski rat u Mjanmaru se ukorijenio u područjima sa značajnom kršćanskom prisutnošću, poput države Chin. No, raširenost sukoba i prijetnja s kojom se suočavaju obraćenici u mjestima gdje je kršćanski utjecaj manji znače da je progon vrlo stvaran rizik za našu braću i sestre u različitim dijelovima zemlje.
“Bog me kroz svoju Riječ naučio da se sve događa na dobro. Budući da sam iskusio progon, sada bolje razumijem bol koju proživljavaju kršćani koji pate zbog svoje vjere.”
Ko Aung, prisiljen napustiti Mjanmar nakon intruzivnog nadzora vlasti
Rastuća upotreba sofisticirane tehnologije od strane vojske, koja uglavnom dolazi iz Kine i Rusije, predstavlja novi izazov za vjernike u Mjanmaru. Oni pod sumnjom suočavaju se s intruzivnim nadzorom, što otežava bijeg od kontrole vojske. Kršćani također moraju biti oprezni u vezi s onim što govore na telefonima, dok lokalni partneri moraju biti pažljivi u svojim komunikacijama i financijskim transakcijama. Na početku udara 2021. godine, telefonske i internetske linije bile su prekinute u područjima s većinskim kršćanskim stanovništvom kako bi se spriječilo širenje vijesti, a danas svatko tko podijeli bilo što online o vlastima riskira ozbiljne posljedice.
Radeći kroz lokalne partnere, Open Doors jača progonjene vjernike u Mjanmaru distribucijom literature, programima za učenike i lidere, podrškom za životne potrebe te službama za mlade, djecu i obitelji.
Dragi Bože, savij srca vojske prema pravdi, miru i slobodi te donesi trajnu sigurnost i stabilnost ovoj napaćenoj naciji. Osvježi duhove umornih vjernika i ojačaj ih dok odgovaraju na izazove na načine koje Ti želiš. Zaštiti crkve i vjernike, i neka kršćani ne budu viđeni kao prijetnja različitim stranama, već kao mirotvorci. Posebno molimo za mlade; zarobi njihova srca, zaštiti ih od zloga i pokaži im dragocjene pozive koje imaš za njih. Hvala Ti na predivnom radu crkvenih vođa i lokalnih partnera; osnaži ih dok pomažu drugima i opremi ih za svaki zadatak. Amen.
Vrlo visoka