Iako je većina stanovništva Meksika kršćanska, mnogi vjernici žive u opasnosti od progona, osobito od kriminalnih bandi, narko kartela i indijanskih skupina.
U mnogim dijelovima zemlje prisutnost kriminalnih skupina sve je veća. Kršćani koji hrabro govore protiv njihovih aktivnosti ili se bave zajedničkim radom ili evangelizacijom (posebno s mladima, ovisnicima o drogama i migrantima) smatraju se prijetnjom, što ih čini metom. Vlasti nisu uspjele zaustaviti rastući utjecaj tih kriminalnih skupina, čime su vjernici još više izloženi napadima.
U nekim autohtonim zajednicama, oni koji odluče napustiti drevna vjerovanja i slijediti Isusa suočavaju se s izopćenjem, kaznama, zatvorom i prisilnim preseljenjem. Budući da su vođe autohtonih zajednica često i upravitelji pravde, vjernici nemaju kome se obratiti za istraživanje nepravdi i zaštitu svojih vjerskih sloboda.
Meksiko je strogo sekularna država, a neprijateljstvo prema kršćanskoj vjeri i vrijednostima općenito se povećava, dok javne manifestacije kršćanstva sve više podliježu pravnim ograničenjima.
U Meksiku se vjeruje da postoji oko 150 aktivnih kriminalnih skupina, s najmanje jednom aktivnom u svakoj saveznoj državi. Glavni grad, Meksiko City, jedno je od područja pod jakim utjecajem kartela. Progon predstavlja stvaran rizik za svakog kršćanina koji se smatra prijetnjom aktivnostima kartela.
Na jugu Meksika kršćani koji napuste tradicionalna autohtona vjerovanja posebno su izloženi neprijateljstvu i preseljenju.
Netrpeljivost prema vjernicima zbog njihovih stavova na različite teme posebno je izražena u odabranim saveznim državama.
“Sedam mjeseci nakon što je moj muž umro, rodilo se moje dijete. Prva godina bila je ispunjena depresijom i boli. Bila sam na rubu odustajanja; nisam imala snage. Ali polako, Bog me podigao.”
Florence, čiji je suprug ubijen zbog svoje vjere
Progon se pogoršao prošle godine. Kršćani se suočavaju s rastućim pritiskom u privatnom životu, a osobni izrazi vjere, poput posjedovanja Biblije u nekim autohtonim zajednicama ili dijeljenja vjere putem interneta, postaju sve rizičniji.
Također, raste broj napada na vjernike koji iznose stavove kontroverzne u društvu, uključujući zastrašujuće napade na crkvene prostore. To je dovelo do toga da mnogi vjernici šute iz straha od odmazde.
Najveći pritisak i dalje je prisutan u životu zajednice, što odražava kako su kršćani izloženi napadima kriminalnih bandi, uključujući narko-kartele, i autohtonih skupina. Iako je broj prijavljenih nasilnih incidenata blago opao u odnosu na prošlu godinu, razina nasilja ostaje iznimno visoka.
Pozitivna vijest je da je u lipnju 2023. dovršen prijevod Zakona o vjerskim udrugama i javnom bogoslužju na tzotzil, jedan od najvažnijih autohtonih jezika u državi Chiapas, uz podršku Open Doors-a. Ovo postignuće omogućit će vjernicima bolje razumijevanje svojih prava u zajednicama koje im mogu biti neprijateljski nastrojene.
Open Doors jača progonjene vjernike u Meksiku kroz biblijsku obuku, pravnu podršku, brigu za traume i socijalno-ekonomsku pomoć.
Oče nebeski, hvala Ti na nevjerojatnoj hrabrosti naše obitelji u Meksiku koja govori protiv nasilja i promiče mir. Štiti ih, molimo Te, i nastavi ih osnaživati u njihovim službama. Neka njihove riječi i životi dotaknu srca vođa kriminalnih skupina kako bi se odvratili od nasilja i mržnje te počeli slijediti Tebe. Jačaj vjeru onih koji žive u autohtonim zajednicama; ohrabri ih svojom ljubavlju i pokaži im kako moćno djeluješ u njihovim susjedstvima. Neka naši braća i sestre u Meksiku ne budu obeshrabreni zbog rasta protivljenja, već neka budu osnaženi za rast u vjeri i svjedočenju. Donesi mir, pravdu i mudro upravljanje u sva područja Meksika. Amen.
Vrlo visoka