Kako izgleda progon u Butanu?
Niti jedna crkva nema službeno priznanje butanske vlade, što znači da su tehnički sve kršćanske zajednice za bogoslužje ilegalne. Unatoč izjavama butanske vlade da se vjerske organizacije ne moraju registrirati, i dalje je teško zajednički štovati Boga u Butanu. Od svih građana Butana očekuje se da slijede budizam, državnu religiju. Svaka osoba koja prijeđe na kršćanstvo bit će pod sumnjom—i vjerojatno će zajednica, lokalni budistički vođe i obitelj pokušati vratiti obraćenika u prethodnu vjeru.
Evanđeoske i pentekostalne zajednice izložene su nadzoru i racijama od strane vlasti. Lokalni čelnici mogu odbiti izdati potrebne dokumente kršćanima za osnovne stvari poput prijave za kredite, registracije imovine, prijave za posao ili obnove osobnih iskaznica. Kršćanska zajednica također je lišena državljanstva, što negativno utječe na mogućnosti vođenja poslova, posjedovanja nekretnina ili pristupa visokom obrazovanju. Kršćani su također prisiljeni sudjelovati u budističkim obredima u sklopu paramilitarne obuke.
Tko je najranjiviji na progon?
Najugroženiji su obraćenici, osobito oni koji dolaze iz budizma.
Upoznajte ‘Jamesa Sherpu’
“Na seminaru partnera Open Doors-a naučio sam da trebamo biti vjerni, pouzdani i istiniti poput Timoteja [u Bibliji]. Naučio sam da trebamo slaviti Boga svojim životima i da trebamo prihvatiti progon jer je neizbježan u našem životu. Hvala vam što nas opremate.”
James Sherpa, mladi kršćanin iz Butana
Što se promijenilo ove godine?
Opća situacija za kršćane nije se puno promijenila u Butanu. Pritisak se blago povećao u nekim područjima, a smanjio u drugima. Međutim, situacija za kršćane—posebno za obraćenike na kršćanstvo—ostaje teška i intenzivna. Obraćenici se suočavaju s nedostatkom službenog priznanja te protivljenjem od strane obitelji, vršnjaka i društva u cjelini, a njihova djeca mogu se suočiti s diskriminacijom u školi. Također, budući da kršćani ne mogu legalno formirati organizirane crkve, zajedničko bogoslužje uvijek nosi određeni rizik, jer okupljanje za crkvu postoji samo u pravnoj sivoj zoni. Neformalne kršćanske grupe uglavnom se mogu slobodno sastajati, sve dok ne privlače previše pažnje, javno ne evangeliziraju ili ne izazivaju status quo.
Što Open Doors radi kako bi pomogao kršćanima u Butanu?
Open Doors surađuje s lokalnim partnerima kako bi osnažio progonjene kršćane u Butanu putem molitvene podrške i druge praktične pomoći.
Kako se možete moliti za Butan?
- Molite za kršćane koji su pronašli Isusa kroz budizam. Zamolite Boga da ih zaštiti od pritiska, diskriminacije i progona.
- Zamolite Boga da kršćanske zajednice mogu slobodno održavati sastanke. Zahvalite Bogu na mogućnosti okupljanja butanskih vjernika i zamolite Ga da pomogne svom narodu pronaći zajedništvo unatoč poteškoćama.
- Molite za kršćane koji su izgubili obitelj, imovinu ili posjede zbog svoje vjere u Isusa. Zamolite Boga da ih utješi i donese svoj mir koji nadilazi razumijevanje.
Oče nebeski, molimo Te za našu braću i sestre u Butanu. Molimo Te da ih blagosloviš, da im daš hrabrost i snagu te da mogu slobodno štovati Tebe. Molimo Te da omekšaš srca vlasti i društva u Butanu, da ljudi koji Te upoznaju budu slobodni hodati s Tobom. Molimo za crkve i vođe crkava koji su u riziku jer se ne mogu registrirati; molimo Te da im daš mir i nadu te da budeš proslavljen u njihovom bogoslužju. Sve ovo molimo u Isusovo ime, Amen.