Nastavkom pregledavanja naše stranice pristajete na korištenje kolačića za prikupljanje statistike posjeta. Pročitajte Izjavu o Privatnosti

Niger

Svjetski rang: 27

Kako izgleda progon u Nigeru?

Prošlogodišnji vojni udar dodatno je povećao neprijateljstvo s kojim se suočava mnogo kršćana diljem Nigera.

U srpnju 2023. general Abdourahmane Tchiani, zapovjednik predsjedničke garde, proglasio se novim liderom Nigera, što je izazvalo zabrinutost da bi to moglo otvoriti zemlju za daljnje napade islamskih ekstremista. Takvi strahovi dodatno su pojačani jer islamski militanti već imaju sve veći utjecaj u Nigeru, što dovodi do porasta napada na kršćansku imovinu, poput crkava, škola i zdravstvenih centara. U područjima pod kontrolom militanata, crkvene službe i drugi događaji odvijaju se pod sjenom potencijalnog nasilja ili fizičkih napada. Nestabilnost u regiji Sahela dodatno povećava ovu ranjivost.

Oni koji napuste islam kako bi slijedili Isusa suočavaju se s dodatnim izazovom pritiska vlastitih obitelji da se odreknu svoje nove vjere.

Pritisci također dolaze od vlasti, a vjerojatno bi se mogli povećati u bliskoj budućnosti. Pravni proces registracije crkve dugotrajan je i složen, a pravne prepreke povremeno se koriste kako bi se kršćanima onemogućilo okupljanje, što značajno utječe na njihov osjećaj zajedništva. Vjernici također mogu naići na diskriminaciju u javnom sektoru; rijetko dobivaju poslove u lokalnim državnim službama, a promaknuća su često uskraćena.

Tko je najranjiviji na progon?

Područja izvan glavnih gradova mjesta su gdje kršćani obično doživljavaju progon. Islamski militanti iskoristili su pandemiju kako bi proširili svoj utjecaj, što je dodatno povećalo pritisak na kršćane.

Upoznajte “Halimu”

“Voljela bih da se molite za mene. Trenutno živim s jednom kršćanskom obitelji i dobro sam zbrinuta. Zaštićena sam u ovoj kršćanskoj obitelji. No, željela bih da se molite za mene kako mi vjera ne bi oslabila i da moja mama preda svoj život Kristu.”

Halima, progonjena od svoje majke zbog svoje vjere

Što se promijenilo ove godine?

Prošlogodišnji vojni udar označava novu eru nesigurnosti i neizvjesnosti za Niger i njegove kršćane. Još nije jasno kakve će dugoročne posljedice imati, ali jasno je da je osjetna tuga i obeshrabrenje među vjernicima u Nigeru, osobito jer je nacija donedavno smatrana sigurnim utočištem u vrlo nestabilnoj regiji. Postoji sve veća zabrinutost stručnjaka da bi okupacija u Nigeru mogla izmijeniti cijeli sigurnosni aranžman u regiji, okvir koji je bio na snazi posljednjih desetljeća.

Usred rastućeg ekstremizma u zemlji, kršćani i crkve sve su češće mete napada. Ovo je još jedno izrazito teško razdoblje za mnoge naše sestre i braću u zemlji, što odražava izazove s kojima se suočavaju vjernici diljem subsaharske Afrike.

Što Open Doors radi kako bi pomogao kršćanima u Nigeru?

Open Doors surađuje s partnerima u Nigeru kako bi osnažio progonjene kršćane kroz programe ekonomske osnaženosti, obuku u liderstvu i učenju, obuku za preživljavanje progona te pastoralnu skrb za nove vjernike.

Kako se možete moliti za Niger?

  • Molite za stabilnost nakon vojnog udara i da utjecaj ekstremističkih skupina ne raste.
  • Molite za zaštitu kršćana koji žive pod prijetnjom nasilja islamskih militanata.
  • Molite da vjernici iz muslimanskih pozadina pronađu zajedništvo i znaju da nisu sami.
Molitva za Niger

Gospodine Isuse, obnovi mir i stabilnost u Nigeru i donesi dobro iz preokreta i boli uzrokovane prošlogodišnjim vojnim udarom. Ohrabri, učvrsti i zapali strast za Tobom kod naših obitelji suočenih s rastućim izazovima, i zaštiti ih od svakog zla i štete. Osujeti planove onih koji žele izazvati nasilje i podjele te ih vodi k sebi. Iscijeli našu braću i sestre koji nose bol, ispuni svaku njihovu potrebu i pomozi svojoj djeci da zadrže pogled uprt u Tebe tijekom teških trenutaka. Neka Tvoje lice snažno zasja nad Tvojim narodom, dajući im snagu i privlačeći druge k Tebi. Duše Sveti, djeluj u Nigeru. Amen.

Map thumbnail
Razina progonstva

Vrlo visoka



Vrst progonstva
  • Islamistička represija
  • Organizirana korupcija i zločin
  • Klanovska represija

Broj Kršćana
66,600 (0.2%)

Glavna religija
Islam

Tip države
Polu-predsjednička Republika

Čelnik
Predsjednik Mohamed Bazoum (smijenjen)