Kako izgleda progon u Mauritaniji?
Mauritanija je izrazito islamska zemlja, a kršćanske aktivnosti su strogo ograničene, što kršćanima otežava izražavanje njihove vjere. Za one koji se preobrate s islama to je gotovo nemoguće.
Kršćanstvo se smatra negativnim zapadnjačkim utjecajem, a kršćanski obraćenici suočavaju se s teškim neprijateljstvom, kako od vlasti, tako i od svojih obitelji. Otpadništvo je zakonski kažnjivo smrću, iako nema poznatih primjera u posljednjih nekoliko godina – ali prijetnja i dalje postoji. Obraćenici riskiraju izbacivanje iz obiteljskog doma i gubitak sredstava za život; neki čak moraju napustiti zemlju. Prisutnost islamističkih skupina također predstavlja prijetnju onima koji napuste islam. Krštenja se mogu obavljati samo u tajnosti, ali mnogi obraćenici oklijevaju zbog straha od teških posljedica ako budu otkriveni.
Dok su strani kršćani uglavnom prepušteni sami sebi, evangelizacija je strogo zabranjena i može dovesti do kaznenog progona. Aktivnosti su ograničene na određena mjesta bogoslužja. Većina kršćana u Mauritaniji dolazi iz podsaharske Afrike i suočava se s diskriminacijom u zapošljavanju, i zbog rasne i zbog vjerske pripadnosti. Dodatne ekonomske teškoće proizlaze iz vladine politike “arabizacije”, koja ograničava mogućnosti za strane radnike, posebno kršćane.
Iako rast interneta i društvenih mreža pomaže obraćenicima da se povežu s drugim kršćanima, to je još uvijek izazovno zbog sporog tehnološkog razvoja u mnogim regijama, kao i zbog nedostatka privatnosti unutar obitelji.
Tko je najranjiviji na progon?
Plemenite i obiteljske veze posebno su stroge u ruralnim područjima, ali čak i u glavnom i najvećem gradu, Nouakchottu, pritisak na obraćenike s islama na kršćanstvo može biti velik. Islamski militanti posebno su aktivni u istočnim pograničnim regijama, predstavljajući prijetnju kršćanima.
Što se promijenilo ove godine?
Vrlo malo. Stroga islamska kultura zemlje znači da život za obraćenike ostaje izuzetno opasan, a za strane kršćane vrlo izazovan, bez ikakvih naznaka poboljšanja u bliskoj budućnosti. Opća politička, ekonomska i društvena situacija u Mauritaniji pogoduje radikalnom islamu, što bi moglo dodatno otežati život kršćanima. Međutim, sve veći broj Mauritanaca studira u inozemstvu, a povećana dostupnost interneta mogla bi dovesti do veće otvorenosti među mladima.
Što Open Doors radi kako bi pomogao kršćanima u Mauritaniji?
Open Doors surađuje s lokalnim partnerima i crkvama u sjevernoj Africi pružajući obuku za vodstvo i učenike, podršku za životne potrebe, pravnu pomoć, savjetovanje u slučaju traume, Biblije i pastoralnu skrb.
Kako se možete moliti za Mauritaniju?
- Molite da obraćenici budu ohrabreni da ustraju u svojoj vjeri, unatoč izazovima i opasnostima.
- Molite za nove prilike da se vjernici okupljaju i dijele svoju vjeru s drugima.
- Molite da se stroga islamska stajališta u zemlji omekšaju, što bi dovelo do veće vjerske slobode.
Nebeski Oče, hvala Ti na odvažnoj vjeri naše braće i sestara u Mauritaniji. Okruži sve vjernike svojom ljubavlju i pruži im uvid u duboki i dragocjeni posao koji Ti činiš kroz njih. Posebno molimo za one koji trpe veliki pritisak zbog Tebe – osnaži ih da ustraju u svojoj vjeri i svjedočenju. Omogući nove prilike za okupljanje vjernika i dijeljenje evanđelja. Omekšaj stroga islamska stajališta koja oblikuju mauritanijsko društvo, da zemlja krene prema većoj vjerskoj slobodi. Ispuni svaku kutak Mauritanije svojim Duhom Svetim; neka danas bude dan spasenja za mnoge (2 Korinćanima 6:2). Amen.