Nastavkom pregledavanja naše stranice pristajete na korištenje kolačića za prikupljanje statistike posjeta. Pročitajte Izjavu o Privatnosti

Mali

Svjetski rang: 14

Kako izgleda progon u Maliju?

Islamski ekstremistički ustanak koji je razorio sjever Malija 2012. godine i dalje ima ogroman utjecaj na mali broj kršćana u zemlji.

Crkve su spaljene, mnogi kršćani izgubili su svoje domove i morali su pobjeći iz regije. Iako su se neki kršćani i zajednice vratili pod policijsku zaštitu, još uvijek žive pod prijetnjom napada. Oni koji žive na područjima pod kontrolom militanata uskraćeni su za pristup vodi i zemlji za uzgoj usjeva. Vjernici koji se bave evangelizacijom na sjeveru posebno su izloženi nasilju, dok kršćanski misionari žive pod stalnom prijetnjom otmice od strane džihadista. Oni koji napuste islam kako bi slijedili Isusa riskiraju nasilje i pritisak od svojih rođaka i zajednica ako se otkrije njihova nova vjera.

Džihadističko nasilje širi se prema jugu, a institucije zemlje brzo se urušavaju, što dodatno ide u korist džihadističkih skupina. Nesposobnost vlasti da zaustave pobunu dovela je do javnih prosvjeda i pridonijela dvama vojnim prevratima (2020. i 2021. godine). Zemlja je također postala geopolitičko bojište između zapada i istoka, čime kršćani postaju ranjivi na progon povezan s vladom.

Tko je najviše izložen progonu?

Kršćani doživljavaju najviše protivljenja svojoj vjeri na sjeveru zemlje, gdje su aktivni džihadisti i Fulani militanti. Postoje džepovi intenzivnog progona u obliku marginalizacije i u južnom dijelu Malija.

Upoznajte “Adamu”

“Živimo pod velikim prijetnjama u našem području u sjevernom Maliju. Strah raste svaki dan jer stalno slušamo o borbama. Ima otmica, svih vrsta napada i razbojništva čak i u gradu… Molim vas, molite za nas da Bog sačuva svoju djecu na sigurnom.”

Adama, pastor crkve u Gaou

Što se promijenilo ove godine?

Kršćani ostaju u vrlo nesigurnoj poziciji s obzirom na rastući utjecaj islamskog ekstremizma u zemlji. Nasilje protiv civila, posebno kršćana, te napadi na kršćanske objekte i crkve i dalje su vrlo česti. Džihadisti su ciljano napadali kršćane, škole i druge državne institucije, kao i neke muslimane.

Ipak, prošle godine dogodile su se i pozitivne vijesti. Unatoč tome što su neki istaknuti muslimanski čelnici pozivali na to da Mali postane “multikonfesionalna država”, što je izazvalo zabrinutost među kršćanima, u lipnju su Malijci odobrili nacrt ustava kojim zemlja ostaje sekularna država. Osim toga, novi ustav predstavlja korak prema izborima 2024. godine, povratku civilnoj vlasti i jačem upravljanju. Postoji nada da će to dovesti do veće zaštite svih Malijaca, uključujući ranjivu kršćansku manjinu.

Što Open Doors radi kako bi pomogao kršćanima u Maliju?

Open Doors surađuje s lokalnim crkvenim partnerima u Maliju kako bi pružio obuku za preživljavanje progona, programe učenja o vjeri i projekte ekonomskog osnaživanja.

Kako možete moliti za Mali?

  • Molite za hrabrost i sigurnost kršćana koji su izloženi riziku napada od islamskih militanata.
  • Molite da oni koji su pogođeni progonima dožive duboko iskustvo Božje utjehe.
  • Molite da se izbori održe ove godine, vodeći prema jačem i pravednijem upravljanju u Maliju.
Molitva za Mali

Dragi Oče, molimo Te za kraj islamskog ustanka u Maliju. Osujeti zle planove militantnih skupina, donesi podjele u njihove redove i rasprši njihov utjecaj. Otkrivaj se njihovim vođama kroz snove i vizije, kako bi se obratili i slijedili Tebe. Zaštiti našu braću i sestre u Maliju i ohrabri ih istinom da Tvoj Duh djeluje u njima (Efežanima 3:20). Posebno budi blizu onima koji pate, i neka utjeha koju prime od Tebe prelijeva se na one oko njih (2. Korinćanima 1:4). Donesi dobre vijesti 2024. s mirnim izborima i povratkom civilnoj vlasti, vodeći prema jačem upravljanju. Izgradi svoju Crkvu u Maliju, molimo Te. Amen.

Map thumbnail
Razina progonstva

Vrlo visoka



Vrst progonstva
  • Islamistička represija
  • Organizirana korupcija i zločin
  • Klanovska represija
  • Diktatorska paranoja

Broj Kršćana
497,000 (2.2%)

Glavna religija
Islam

Tip države
Polu-predsjednička Republika

Čelnik
v.d. Predsjednika Assimi Goita