Kako izgleda progon u Sudanu?
Razorni sukob koji je izbio u travnju 2023. prijeti dodatno potkopati pozitivne korake prema vjerskoj slobodi učinjene nakon svrgavanja Omara al-Bašira 2019. godine.
Kriza proizlazi iz borbe za moć između Nacionalne vojske i Snaga za brzu potporu (RSF). Više od 9.000 ljudi je ubijeno, a gotovo 6 milijuna raseljeno. Više od 165 crkava je zatvoreno, a neke su uništene. Crkve također prijavljuju kršenja ljudskih prava poput silovanja, otmica i pljački.
Dugoročno, postoji zabrinutost da će sukob omogućiti islamskim ekstremistima ponovno učvršćivanje utjecaja u zemlji, poništavajući reforme koje je provela prijelazna civilna vlada, uključujući ukidanje zakona o otpadništvu i uklanjanje islama kao državne religije.
U neposrednom smislu, oni koji se obraćaju na kršćanstvo iz muslimanske pozadine i dalje se suočavaju s velikim opasnostima. Neki čak izbjegavaju reći svojoj djeci o Isusu iz straha da bi mogli nenamjerno otkriti vjeru svojih roditelja lokalnoj zajednici.
Tko je najugroženiji zbog progona?
Neprijateljstvo prema kršćanima posebno je izraženo izvan glavnog grada Kartuma. Međutim, epicentar posljednjeg sukoba je upravo glavni grad, gdje živi većina kršćana. Mnogi su bili prisiljeni pobjeći, dok su oni koji ostaju možda prisiljeni zauzeti stranu u sukobu, čime se dodatno izlažu opasnosti.
Mnogi kršćani su neselektivno napadnuti u područjima kao što su Darfur, regija Plavi Nil i Nuba planine, gdje su vladine snage i pobunjeničke skupine u sukobu.
Razina pritiska i nasilja s kojima se suočavaju kršćani koji su etnički Afrikanci ili obraćenici iz muslimanske pozadine posebno je visoka. Tijekom godina, mnogi su uhićeni i optuženi za zločine poput špijunaže.
Upoznajte obraćenicu na kršćanstvo iz Sudana
“Unatoč svim ovim izazovima, držat ću se svoje vjere i nastaviti voljeti i služiti Isusu.”
Sudanska obraćenica koju je obitelj izopćila
Što se promijenilo ove godine?
Puno toga se promijenilo ove godine, ali nažalost nije pozitivno. “Kršćani u Sudanu posebno su ranjivi i na meti tijekom ratnih vremena,” kaže istraživački stručnjak Open Doors-a za Istočnu Afriku. To potvrđuje značajan broj zatvorenih ili oštećenih crkava te mnogi kršćani koji su pretrpjeli napade. Sve to dolazi uz ugnjetavanje koje doživljavaju oni koji su odlučili napustiti islam zbog kršćanstva.
Što Open Doors čini kako bi pomogao kršćanima u Sudanu?
Open Doors djeluje kroz lokalne crkvene partnere u Sudanu kako bi osnažio progonjene kršćane kroz obuke za preživljavanje progona, učeničke treninge i projekte gospodarskog osnaživanja.
Kako možete moliti za Sudan?
- Molite za prestanak nasilja u Sudanu i za pomoć kršćanima koji su raseljeni.
- Molite za snagu i zaštitu hrabrih vjernika koji riskiraju mnogo kako bi služili drugima tijekom sukoba.
- Molite da pozitivni koraci prema vjerskoj slobodi ne budu poništeni, već nadograđeni.
Oče nebeski, vapimo za mirom u Sudanu i prestankom ovog posljednjeg sukoba. Neka se ne iskoristi za davanje novog uporišta ekstremistima u zemlji. Ohrabri vjernike u ovom trenutku, posebno one koji su obeshrabreni, umorni i povrijeđeni. Ulij novu nadu u njihova srca. Budi utočište svojoj djeci, ispuni sve njihove potrebe i ojačaj njihovu vjeru. Hvala Ti na pozitivnim koracima prema vjerskoj slobodi i zaštiti žena koje je provela prijelazna civilna vlada. Zaštiti te promjene i nadogradi ih. Tijekom ovog vremena nesigurnosti i nemira, pomozi našoj braći i sestrama da budu svjetionici svjetlosti koji privlače druge Tebi. Amen.